Kanalbyen i motvind
- Argument Agder

- for 7 minutter siden
- 3 min lesing
Kommentar 29.06.2026: Prestisjeprosjektet sliter med salget og regnskapene viser at utbyggingen nå går med underskudd.

Av Bernt H. Utne, publisert 29.06.2026
Underskudd
I en grundig analyse av utbyggingsprosjektet Kanalbyen spør tidligere statsautorisert revisor, Aage P. Danielsen, om hvor det blir av utbyttet som Kristiansand Havn skulle få. Regnskapet fra 2025 viser at det forespeilte utbytte for utbygging av ny containerhavn i realiteten har tørket inn til nærmere null. Kanalbyen går nemlig med underskudd!
Store planer og fagre løfter
I en kronikk i Fædrelandsvennen 20. mars 2019 satt løftene løst i munnen på daværende havnedirektør Halvard Aglen. Han hevdet at utbyggingen i Kanalbyen var "bra for havna, bra for byen". "På Silokaien ser vi i dag resultatet av en fantastisk transformasjon – fra et område som rommet stykkgodstrafikk og cruiseanløp, til et snart ferdig byrom med boliger, kanaler, lekeplasser og aktiviteter."
Sa Aglen. Samt mye annet.
Blant annet hevdet han at havnas andel av overskuddet fra Kanalbyen ville bidra til å finansiere havneflyttingen til Kongsgård-Vige med i alt 408 millioner kroner. Men hvordan Aglen kom frem til akkurat 408 millioner kroner fortalte han ikke.
Det gjorde ikke saken bedre av at havna uten offentlig anbudsinnbydelse inngikk en utbyggingsavtale med et entreprenørselskap der detaljene i avtalen ble unntatt offentlighet.
Omstridt havnedirektør
I alle fall to vedtak bidro til å gjøre Halvard Aglen som havnedirektør omstridt. For det første brøt bystyrets vedtak i 2013 om å bygge ny havn i Kongsgård-Vige med over 350 års historie, der den isfrie Vesterhavnen var byens havneområde. Og havnedirektørens insistering på at havna selv skulle stå for utbyggingen på de havneområder som ble frigjort førte dessuten til at kritikere etterspurte havneledelsen kompetanse innen eiendomsutvikling.
Saken ble ikke bedre av at havna uten offentlig anbudsinnbydelse inngikk en utbyggingsavtale med et entreprenørselskap der detaljene i avtalen ble unntatt offentlighet. Det er nå kjent at overskuddet skulle deles 50/50 med entreprenøren. Med 408 millioner til havna, og det samme til entreprenøren, ville samlet overskudd bli 816 millioner. Hadde Aglen beregnet!
Og det vakte ytterligere oppsikt da den profesjonelle styregrossisten, Nicolai Jarlsby, trakk seg fra styret i de tre kanalbyselskapene. Han mente at havnas kostnader til entreprenøren og fordeling av risiko var i ubalanse i havnas disfavør.
Trusler mot kontrollutvalgets leder
Da det dessuten ble kjent gjennom sosiale medier at Aglens kone, Åsa Grønningsæter Aglen, hadde kjøpt en av leilighetene i Kanalbyen førte det til at kommunens kontrollutvalg begynte å interessere seg for saken. Det resulterte i at kommunerevisjonen ba om en redegjørelse fra havnedirektøren. Deretter fulgte et brev fra Åsa Grønningsæter Aglen med truende innhold rettet mot kontrollutvalgets leder. I møte 5. november 2018 tok et enstemmig kontrollutvalg avstand fra Aglens brev, som inneholdt nedsettende karakteristikker av lederen for kontrollutvalget. Selv om brevet ikke var undertegnet av havnedirektøren er det nærliggende å anta at han som ektemann var vel orientert om brevets innhold og form.
Snarere er det i realiteten et spørsmål om utbyggingen vil kunne fortsette slik som planlagt, og om det i det hele tatt blir noe overskudd å fordele.
Overskudd å fordele?
Men Kristiansand havn kan nå se langt etter de 408 sårt tiltrengte millioner som Halvard Aglen hevdet ville være havnas andel av overskuddet. Snarere er det i realiteten et spørsmål om utbyggingen vil kunne fortsette slik som planlagt, og om det i det hele tatt blir noe overskudd å fordele. Salget av nye leiligheter går trått, og for havna er det en utfordring at endelig utbytte ikke vil foreligge før hele Kanalbyen er fullført. For det er med dette som etter en fellesjakt. Man kan ikke fordele byttet før hele "slaktet" er oppgjort. Og det kan ta noen år hvis det nå ikke lysner i eiendomsmarkedet.

Foreløpig er det derfor stille i byggeområdet på kanalens innside. Det er ingen fordel verken for beboere eller mulige kjøpere. Og for havna og havnestyrets leder, Trond Blattmann, bør saken være en tankevekker. Han har nemlig krevd en "hånd på roret" i utbyggingen av Lagmannsholmen for å sikre at "store nok verdier går tilbake til havna."
For det er med denne saken som med høna og egget. De avhenger begge av hverandre. Uten inntekter til havna fra eiendomssalg er det ingen penger til flytting. Og uten flytting kommer ingen penger fra eiendomssalg!
Kommentarer? Gå til vår Facebook-side eller send til post@argumentagder.no




Kommentarer